Leczenie endodontyczne

Ochrona przed przewlekłymi stanami zapalnymi

img 691149274

Leczenie endodontyczne od wielu lat cieszy się coraz większą popularnością, a dzięki stale pojawiającym się nowościom w stomatologii, daje ono dużo większe możliwości uratowania chorego lub martwego zęba, do czego każdy z nas powinien dążyć.

Endodoncja jest to dział stomatologii, którego zadaniem jest diagnozowanie, jak również i leczenie chorób miazgi zębowej, a także tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie endodontyczne, bardzo często nazywane jest leczeniem kanałowym i ta nazwa stosowana jest przez pacjentów, ale również i przez nas lekarzy zdecydowanie częściej. Kiedy takie leczenie jest niezbędne? W przypadku, gdy doszło do infekcji miazgi, która tworzy się w wyniku zaawansowanego rozwoju próchnicy lub urazu. Podczas wizyty w naszej klinice Estee Medic, dokonujemy dokładnego przeglądu zębów, a następnie w przypadku zdiagnozowania problemu z koniecznością leczenia kanałowego, wykonujemy takie usługi.

Na czym polega leczenie endodontyczne?

Zadaniem lekarza stomatologa jest usunięcie martwej czy też zainfekowanej miazgi z komory oraz z kanałów korzeni zęba, a następnie poszerzenie i odkażenie ich, by móc w całości wypełnić kanały korzeniowe specjalnym rodzajem materiału. Przy leczeniu kanałowym wykonuje się najczęściej znieczulenie miejscowe. Jak więc wygląda cały zabieg stomatologiczny w leczeniu kanałowym?

 

W pierwszej kolejności wykonuje się badanie kliniczne i zdjęcie RTG, aby postawić prawidłową diagnozę, i mieć pewność, iż leczenie endodontyczne to jedyny sposób na rozwiązanie istniejącego problemu. Następnym krokiem jest usunięcie wszelkich zmian próchniczych, a czasem także w przypadku ostrych zakażeń, zatrucie zęba, aby dalej móc usunąć zainfekowaną miazgę z kanałów i z komory zęba. Następnym zadaniem jest zdezynfekowanie kanałów, czyli tzw. irygacja, następnie osuszenie kanałów, aby dalej móc szczelnie wypełnić jest specjalnym materiałem. Ostatnim krokiem jest odbudowa korony zęba metodą bezpośrednią kompozytową lub w znacznej większości przypadków odbudową protetyczną.

Endodoncja wykonywana jest w takich przypadkach, jak:

 • nieodwracalne zapalenie miazgi zębowej
 • głębokie ubytki próchnicze
 • martwica miazgi
 • zwichnięcie zęba
 • złamanie zęba
 • zapalenie tkanek okołowierzchołkowych
 • powikłania po wcześniejszym leczeniu kanałowym
 • starcie patologiczne zębów
 • przed wykonaniem mostu lub korony

Kiedy należy udać się do stomatologa i niezbędne będzie wykonanie leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe wykonywane jest w przypadku występowania stanów chorobowych, w tym między innymi zgorzeli miazgi. Do takiej sytuacji dochodzi w przypadku działania beztlenowych bakterii gnilnych, które doprowadzają do tworzenia się bolesnych stanów zapalnych miazgi zęba i w konsekwencji do jej martwicy. W ten sposób wydzielają się gazy, które powodują przykry zapach i dają uczucie gorzkiego smaku w ustach,. Im dłużej zwleka się z wizytą u stomatologa, tym powikłania są gorsze i trudniejsze w leczeniu. Skąd tworzy się zgorzel? Przyczyną takiego stanu rzeczy są zaawansowane zmiany próchnicze, ale także i mechaniczne uszkodzenie zęba czy jak wspomnieliśmy powyżej, niewłaściwie przeprowadzone wcześniej tego typu zabiegi.

Leczenie endodontyczne pod mikroskopem obejmuje:

 • leczenie zęba siecznego, przedtrzonowego lub trzonowego
 • powtórne leczenie endodontyczne tzw. rewizja leczenia endodontycznego
 • usunięcie złamanego narzędzia w kanale
 • usunięcie wkładu koronowo – korzeniowego z kanału
 • zamknięcie perforacji kanału lub dna komory materiałem MTA
 • opatrunek do kanałów przy leczeniu ostrych zmian okołowierzchołkowych

 

Nasza klinika oferuje Państwu najwyższej jakości usługi w zakresie działań endodontycznych, mając nadzieję, iż uda się nam w pełni zrealizować nasze usługi na najwyższym poziomie, zapewniając Państwu kompleksowe leczenie kanałowe pod mikroskopem wykonywane przez wykwalifikowanych lekarzy, z oczekiwanym rezultatem końcowym, bez bólu i dalszych powikłań. W swoich działaniach jesteśmy profesjonalistami i jesteśmy przekonani, iż warto nam tutaj zaufać.

Jakie korzyści niesie za sobą leczenie endodontyczne?

 • możliwość zachowania zęba
 • brak konieczności wstawiania sztucznych implantów
 • wyeliminowanie bólu uniemożliwiającego codzienne funkcjonowanie
 • uniknięcie ropnych i przewlekłych stanów zapalnych

Leczenie endodontyczne, określane inaczej jako kanałowe, jest bardzo często wykorzystywaną metodą leczenia zęba, w przypadku nieodwracalnych zapaleń jego miazgi. Jego działanie opiera się na usunięciu miazgi z komory i kanałów zęba, następnie dokładnym ich zdezynfekowaniu, osuszeniu i szczelnym wypełnieniu specjalnym materiałem gutaperkowym.

CENNIK

Rewizja (powtórne) leczenia endodontycznego

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.