Czym są choroby przyzębia czyli słów kilka o periodontologii
Istotnym faktem jest to, iż choroby przyzębia stanowią wieloczynnikową chorobę, która nieleczona doprowadza do destrukcji tkanek w obrębie zębów – dziąseł i kości. Najczęstszą przyczyną występowania paradontozy jest osadzanie się na zębach oraz w kieszonkach dziąsłowych biofilmu bakteryjnego. I choć sam biofilm ma istotny wpływ na rozwój zapalenia przyzębia, to jednak istnieje wiele czynników współistniejących, które mogą tę chorobę powodować. Kluczowe znaczenie ma szybkie działanie, bowiem konsekwencją takich zmian chorobowych w obrębie dziąseł są między innymi: choroby układu sercowo – naczyniowego, cukrzyca, u kobiet w ciąży przedwczesny poród czy zagrażający życiu ciężarnej kobiety stan przedrzucawkowy. Leczenie periodontologiczne stanowi szansę na odpowiednie poradzenie sobie z problemem, w obrębie przyzębia, czyli dziąseł oraz kości szczęki i żuchwy.
Jakie są przyczyny chorób przyzębia?
Tak naprawdę na ten stan ma wpływ wiele czynników, jednak najbardziej narażonymi na występowanie takiego schorzenia są osoby palące papierosy, osoby otyłe, żyjące w nadmiernym stresie, borykające się z ogólnymi schorzeniami zdrowotnymi. Duże znaczenie ma także wiek, jak również płeć czy nawet samo pochodzenie. Ponadto, problem ten w zdecydowanie większym przypadku dotyka osoby borykające się z cukrzycą i nadciśnieniem, a przede wszystkim te, które nie stosują się do zasad utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej.
Czym jest periodontologia?
Periodontologia opiera swoje działanie na kilku etapach leczenia. Wyróżnić możemy więc takie etapy, jak:
- faza higienizacyjna – wyeliminowane są wszelkie zachyłki jatrogenne oraz przeprowadzony zostaje skaling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy, czyli usunięcie z korony zęba oraz kieszonek dziąsłowych biofilmu bakteryjnego, kamienia nazębnego oraz poddziąsłowego i osadów.
- faza niechirurgiczna – wykonywany jest skaling, a także root planing, czy też często kiretaż. Istotne jest tutaj usunięcie kamienia i wszelkich osadów, tak, aby można było ponownie połączyć tkankę łączną i nabłonkową dziąsła z cementem korzeniowym zęba.
- faza korekcyjna – pozwala przywrócić korzystne mikrośrodowisko. W fazie tej istone jest przywrócenie anatomii zębów, czyli zlikwidowanie wszelkich niepoprawnie wykonanych wypełnień i uzupełnień oraz odbudowa zniszczonych tkanek dziąsła i kości. W tej fazie wykonuje się również rekonstrukcję lub też rehabilitację protetyczną oraz korektę wad zgryzu, czyli leczenie ortodontyczne.
- faza podtrzymująca – jest odpowiedzialna za kontrolowanie stanu przyzębia oraz utrzymywaniu dziąseł w prawidłowym, zdrowym stanie. W tej fazie najczęściej co 6 miesięcy, powtarzana jest faza higienizacyjna, czyli regularne skalingi oraz polerowanie zębów i wypełnień.
Periodontologia obejmuje:
- instruktaż higieny jamy ustnej
- skaling obu łuków zębowych
- pełna higienizacja (skaling + piaskowanie + polerowanie + fluoryzacja)
- piaskowanie
- fluoryzacje
- płukanie kieszonki dziąsłowej oraz leczenie
- szynowanie rozchwianych zębów szyną z włókna szklanego
- kiretaż chirurgiczny
- leczenie zmian na błonie śluzowej np. za pomocą ozonu
W naszej klinice mogą liczyć Państwo na profesjonalne usługi związane z leczeniem periodontologicznym, otrzymując najwyższą jakość usług, kompleksowe działanie, jak również i indywidualne podejście, w pełni dostosowane do Państwa potrzeb.