Stomatologia dziecięca

Prawidłowy rozwój zębów dziecka

img 110671811

Stomatologia dziecięca, inaczej określana jako pedodoncja, jest to dziedzina stomatologii, której głównym założeniem jest profilaktyka i leczenie zębów mlecznych. Leczenie dzieci różni się nieco od leczenia dorosłych, dlatego też uwaga skupiona jest w pełni na dziecku, jego uzębieniu: mlecznym, mieszanym lub stałym oraz odpowiednim podejściu psychologicznym, niwelującym traumy związane z wizytą u stomatologa. W naszej klinice Estee Medic, zatrudnieni są najlepsi specjaliści z zakresu stomatologii dziecięcej, którzy poprzez odpowiednie podejście, wiedzę i niezbędne kompetencje, będą w stanie tak przeprowadzić wizytę dziecka w gabinecie, by ten bez obaw i stresu, chciał wrócić tutaj ponownie.

Na stomatologię dziecięcą składają się między innymi:

 • ząbkowanie i pojawiające się w tym obrębie zaburzenia
 • leczenie pierwszych zębów mlecznych
 • leczenie niedojrzałych zębów stałych
 • profilaktyka próchnicy
 • wady zgryzu
 • choroby błony śluzowej

Wizyta adaptacyjna – czyli jak wygląda pierwsze spotkanie dziecka ze stomatologiem?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa jest przede wszystkim stresująca dla samych rodziców. Kiedy jednak niepokoi się rodzic, dziecko bardzo szybko to zauważa i zaczyna odczuwać takie samo napięcie. Spokój to absolutnie rzecz najważniejsza, bo w gruncie rzeczy sama wizyta może okazać się dla dziecka prawdziwą przyjemnością, szczególnie, iż zespół naszych specjalistów dba o to, by każde dziecko czuło się tutaj w pełni bezpiecznie i pewnie. Im wcześniej taka wizyta będzie miała miejsce, tym lepiej.

 

Kluczowe znaczenie ma podejście do młodego pacjenta. Istotna jest tutaj rozmowa, wręczenie upominku, zachęcenie do zwrócenia uwagi na przybory stomatologiczne, które w gabinecie się znajdują. Kiedy dziecko oswoi się z nowym miejscem i lekarzem, wówczas można przystąpić do sprawdzenia jego stanu uzębienia.

 

W trakcie pierwszej wizyty sprawdza się:

 • stan uzębienia pod względem liczby wyrżniętych zębów adekwatnie do wieku
 • stan uzębienia pod względem próchnicy
 • wędzidełka wargi górnej i dolnej oraz języka
 • obecność wady zgryzu

 

Ponadto, lekarz przekazuje rodzicom niezbędne informacje odnośnie samej profilaktyki, jak również i sposobów dbania o zęby mleczne. Jeśli na pierwszej wizycie nie pojawią się żadne nieprawidłowości, kolejna wizyta powinna mieć miejsce po upływie następnych sześciu miesięcy.

Próchnica – największy wróg dziecięcych zębów

Blisko 80% dzieci w Polsce ma problemy z próchnicą. Większość kłopotów z nią związanych dotyczy nieodpowiedniego mycia zębów, jedzenia słodyczy i picia słodkich napojów. Największym problemem, zarówno wśród dzieci, jak również i dorosłych  jest do tego zbyt krótki czas i nieprawidłowa technika mycia zębów, a także nieregularne wizyty u dentysty. To wszystko razem jest główną przyczyną występowania próchnicy. Pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego powinna odbyć się, po wyrżnięciu się pierwszych zębów mlecznych, czyli już nawet w wieku sześciu miesięcy.

Usługi obejmujące stomatologię dziecięcą?

Pedodoncja jest to dziedzina, która zajmuje się zarówno profilaktyką, jak również i leczeniem pojawiających się problemów w jamie ustnej u dzieci. Do podstawowych zabiegów w zakresie stomatologii zaliczyć można między innymi:

 • lakowanie – jest to uzupełnianie wszelkich bruzd, jakie znajdują się na powierzchniach żujących zębów. Dzięki lakowaniu można uchronić mleczne zęby dzieci przed próchnicą. Im szybciej podda się dziecko takiemu zabiegowi, tym mniejsza istnieje szansa, że zostanie on zainfekowany przez bakterie.
 • fluoryzacja – jest to zabieg, podczas którego używa się preparat zawierający wysokie stężenie fluoru, aby odpowiednio zabezpieczyć zęby dziecka.

 

Oprócz jednak samej profilaktyki, stomatologia dziecięca zajmuje się także leczeniem zmian chorobowych. Jeśli takie się pojawiają, w pierwszej kolejności należy oczyścić ubytek z próchnicy, a następnie wypełnić kompozytem lub w przypadku głębokiej próchnicy założyć wypełnienie lecznicze, celem zregenerowania zębiny. W przypadku zębów mlecznych, zakładane są najczęściej wypełnienia kolorowe, z kolei dla zębów stałych dobiera się kolor taki sam jak barwa zęba, tak, aby było to jak najbardziej naturalne.

 

Pełnia usług z zakresu stomatologii dziecięcej obejmuje:

 • Wizyta adaptacyjna
 • Bezbolesne znieczulenie metodą Dentapen
 • Lakowanie bruzd zębów mlecznych i stałych:
 • Wypełnienie zęba mlecznego materiałem leczniczym lub kompozytem kolorowym
 • Leczenie kanałowe zębów mlecznych oraz stałych
 • Usunięcie zęba mlecznego

 

Stomatolog dziecięcy – skarb w klinice stomatologicznej

Nasza klinika stomatologiczna, wychodząc naprzeciw Państwa potrzebom, oczekiwaniom i wymaganiom, oferuje zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej, zapewniając fachowe podejście, odpowiednie metody leczenia i takie działania, które przyczyniają się do zachowania zdrowych zębów naszych dzieci. Jesteśmy więc przekonani o tym, iż w naszej klinice, zarówno pierwsza wizyta adaptacyjna, jak również i każda kolejna, będzie taką, na którą każde dziecko będzie przychodziło z ogromną przyjemnością.

Dlaczego warto korzystać z usług stomatologa dziecięcego?

 • prawidłowy rozwój zębów
 • kontrola nad ogólnym zdrowiem dziecka
 • bezbolesne wizyty
 • ochrona dziecka przed stresem
 • piękny i zdrowy uśmiech dziecka

Stomatologia dziecięca jest to jeden z działów stomatologii, określany inaczej pedodoncją, zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zębów mlecznych i stałych oraz wszelkich zmian toczących się w obrębie jamy ustnej dzieci. Istotne tutaj znaczenie ma psychologiczne podejście do pacjenta, odpowiedni sprzęt i takie dopasowanie działań, aby wykonać wszelkie niezbędne zabiegi, przy jednoczesnym zapewnieniu dziecku odpowiedniego komfortu wizyty.

CENNIK

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.