Tel: 71 716 24 28

Przebarwienia na twarzy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć?

Spis treści

Przebarwienia na twarzy to problem natury estetycznej. Zazwyczaj przybierają postać plam w odcieniu ciemniejszym od koloru skóry, przez co trudno ukryć je pod warstwą codziennego makijażu. Powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na światło słoneczne, zaburzeń hormonalnych oraz naturalnych procesów starzenia. Wielu z nich można się pozbyć dzięki profesjonalnym zabiegom i odpowiedniej pielęgnacji. Jak zlikwidować przebarwienia na twarzy? Poznaj niezawodne sposoby na utrzymanie równomiernego kolorytu skóry.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia na twarzy zaliczają się do zaburzeń związanych z kolorytem skóry. Najczęściej są efektem działania promieni ultrafioletowych, które wpływają na funkcjonowanie melanocytów – komórek pigmentowych. Odpowiadają one za produkcję melaniny, chroniącej głębsze warstwy skóry przed szkodliwym promieniowaniem. Jej prawidłowa dystrybucja wywołuje tymczasową zmianę zabarwienia cery, czyli opaleniznę. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do zaburzeń w pracy melanocytów i zawyżonej produkcji barwnika. Efektem miejscowego, nieprawidłowego nagromadzenia się melaniny są właśnie przebarwienia pojawiające się na skórze. Najwięcej plam występuje zazwyczaj na twarzy, dekolcie oraz dłoniach, ponieważ te partie ciała są najbardziej wyeksponowane na światło słoneczne.

Przebarwienia skóry mogą powstawać także w wyniku stanów zapalnych, problemów ze zdrowiem, chorób tarczycy i jajników, zmian hormonalnych – w tym stosowania antykoncepcji hormonalnej oraz w trakcie ciąży i podczas procesu naturalnego starzenia się organizmu.

Rodzaje przebarwień

W zależności od przyczyny powstania, przebarwienia na twarzy mogą przybierać różne kształty, kolory i rozmiary. Do tych najczęściej występujących zaliczamy piegi, które pojawiają się na ciele w wyniku ekspozycji na słońce. Mają formę małych plamek, zazwyczaj zgromadzonych w okolicach twarzy, dekoltu i dłoni.

Kolejnym typem przebarwień jest ostuda, znana także jako melasma. Plamy te występują tylko na twarzy – policzkach, czole oraz okolicach karku. Mają bardzo nieregularny kształt i kolor ciemnego brązu, który nasila się podczas ekspozycji na promienie ultrafioletowe. Jakie są przyczyny przebarwień na czole? Ostuda pojawia się w wyniku zmian hormonalnych, dlatego często dotyka kobiety w ciąży oraz osoby stosujące antykoncepcję. Może pojawić się także w okresie dojrzewania i menopauzy.

Plamy soczewicowate, tzw. plamy starcze, najczęściej pojawiają się u osób po 40. roku życia. Powstają w wyniku starzenia się skóry oraz jako skutek wieloletniej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Zazwyczaj są niewielkie, ale występują w grupach, przez co sprawiają wrażenie większych niż w rzeczywistości. Przybierają różne barwy – od jasnego do ciemnego brązu.

Przebarwienia na twarzy mogą być efektem nieodpowiedniego leczenia zmian trądzikowych. Plamy potrądzikowe początkowo mają czerwony kolor, ale z czasem bledną i przyjmują beżowy odcień. Zmiany tego typu mogą pojawić się także na skutek niewłaściwie przeprowadzonych zabiegów pielęgnacyjnych oraz w wyniku kontaktu skóry z lekami czy kosmetykami wywołującymi stany zapalne.

Jak usunąć przebarwienia na twarzy?

Sposób usuwania przebarwień na twarzy zależy od rodzaju oraz głębokości zmian skórnych. Dużą popularnością cieszą się zabiegi kosmetyczne i dermatologiczne, wśród których można wymienić terapię laserową i peelingi specjalistyczne. Laseroterapia umożliwia skuteczne i bezpieczne wyrównanie kolorytu cery poprzez naświetlenie plam precyzyjną wiązką lasera. Z kolei peeling chemiczny powoduje złuszczenie naskórka, jednocześnie stymulując skórę do regeneracji. Pojedyncze przebarwienia na twarzy można wyeliminować za pomocą krioterapii, a w przypadku bardziej wymagających zmian stosuje się usunięcie chirurgiczne.

Aby skutecznie zlikwidować przebarwienia na twarzy oraz zapobiec ich powrotowi, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zaproponować najskuteczniejszą formę leczenia, dzięki profesjonalnej ocenie pojawiających się zmian skórnych oraz przyczyn ich występowania.

Przebarwienia na twarzy – domowe sposoby

Jak pozbyć się przebarwień na twarzy domowymi sposobami? Do sprawdzonych metod zaliczają się własnoręcznie przygotowane peelingi i maseczki. Można je wykonać z łatwo dostępnych produktów spożywczych, takich jak owoce i warzywa. Najpopularniejszym składnikiem tego typu preparatów jest posiadająca właściwości rozjaśniające cytryna. Regularne przecieranie skóry sokiem z cytryny pomaga w pozbyciu się przebarwień na twarzy. Równie skuteczna może okazać się soda oczyszczona, która po połączeniu z wodą mineralną tworzy naturalną maseczkę. Domową pastę można przygotować także z soku z cytryny i startego ogórka o nawilżających właściwościach. Choć nie wszystkie rodzaje przebarwień można w ten sposób usunąć, to samo rozjaśnienie plam często przynosi zadowalające rezultaty.

BIBLIOGRAFIA:

Cichewicz A., Zaburzenia barwnikowe [w:] „Medycyna Praktyczna”, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/74392,zaburzenia-barwnikowe, [data dostępu 13.11.2023].

Maciejewska J., Ostuda (melasma) [w:] „Medycyna Praktyczna”, https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/170533,ostuda-melasma, [data dostępu 13.11.2023].

Szczepańska E., Substancje aktywne stosowane w preparatach redukujących przebarwienia skóry, https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/239891, [data dostępu 13.11.2023].

Skontaktuj się z nami